Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim

www.biblioteka-sepolno.pl

Wpisy

 • czwartek, 06 października 2011
 • środa, 05 października 2011
 • środa, 28 września 2011
  • Jak przygoda to tylko w Warszawie

   O tej przygodzie mogą opowiedzieć sępoleńskie bibliotekarki, które odwiedziły stolicę w ramach programu Biblioteka +. Jest to program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany przez Instytut Książki. Strategicznym celem programu jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego. Zwieńczeniem cyklu trzymiesięcznych szkoleń był wyjazd sesyjny w celu zwiedzenia nowoczesnych bibliotek warszawskich.

   Nowoczesne biblioteki przestają bazować na książkach i czasopismach, poszerzając swe oferty o e-booki, płyty muzyczne, filmowe, cały wachlarz zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z różnych dziedzin życia. Wszechobecny sprzęt elektroniczny: telewizory, komputery, laptopy, specjalne stanowiska do słuchania muzyki, oglądania filmów, kawiarenka internetowa przyprawiają o zawrót głowy. Cisza już nie jest elementem wyróżniającym te instytucje, wręcz przeciwnie głośność, żywiołowość, radość, ekspresja. Nawet nazwy tych placówek świadczą o dużych zmianach zachodzących w tej sferze kultury: Multicentrum, Mediateka, Przystanek Książka itp.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   bibliotekasepolno
   Czas publikacji:
   środa, 28 września 2011 11:19
  • Bajkowo i filmowo!

   naglowekW jedną piękną wrześniową sobotę w  Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim gościliśmy ekipę filmową z Warszawy, która nagrywała nasze działania w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Jednym z takich działań był projekt „Bajkowy fotoplener – czyli akcja włącz wyobraźnię” , realizowany  w ramach projektu „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. 

   Grupa uczestnicząca w przedsięwzięciu udała się do stadniny koni w Braniczu. Mali poszukiwacze bajek wraz z rodzicami mieli okazję przenieść się w świat Indian i Kowbojów. Czytając bajkę o plemieniu „Taka – Tuka” poznaliśmy kulturę życia Indian oraz ich zwyczaje. Wielki Wódz, w rolę którego wcieliła się jedna z mam, zwołał naradę plemienia.  Siedząc  w kręgu przekazał nam jak poprawnie strzelać z łuku, skradać się, rozpoznawać ślady, aby potem skutecznie polować na bizony. Nie lada atrakcją dla młodych Indian była przejażdżka na „dzikich” koniach.

   Poprzez wspólną zabawę dzieci wraz z rodzicami nauczyli się rozpalać ognisko oraz dowiedzieli się co w kulturze Indian oznacza palenie ”fajki pokoju”.  Zwieńczeniem tej przygody była biesiada przy ognisku oraz pieczenie kiełbasek.

   Pogoda nam dopisała, a wszystkiemu towarzyszyła wspaniała atmosfera. Spotkanie zarejestrowała warszawska telewizja, a efekty tego zobaczymy w październiku na Kongresie Bibliotek w Warszawie, na który zostaliśmy zaproszeni.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   bibliotekasepolno
   Czas publikacji:
   środa, 28 września 2011 10:48
 • wtorek, 13 września 2011
 • czwartek, 01 września 2011
  • Spotkanie w ramach Programu Rozwoju Bibliotek

   prbBiblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza od 2009 r. uczestniczy, jako biblioteka wiodąca w Programie Rozwoju Bibliotek. Do 2011 r. pracownicy książnicy brali udział w licznych kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje i doskonalących wiedzę z zakresu wykonywanej pracy w oparciu o nowoczesne technologie informacyjne.

   W dniach 6-7 września nasza książnica organizuje dwudniowe szkolenie, które jest skierowane do bibliotekarzy z bibliotek partnerskich (Gmina Biblioteka Publiczna w Sośnie, Bukowcu oraz Dąbrowie Biskupiej) i ma na celu podzielenie się przez bibliotekę wiodącą doświadczeniem i wiedzą zdobytą na szkoleniach z bibliotekami partnerskimi. Szkolenie jest możliwe dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu z mikrograntu „Podaj dalej”.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   bibliotekasepolno
   Czas publikacji:
   czwartek, 01 września 2011 10:16
  • Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych we wrześniu

   dkkMinęły wakacje. Od września znowu wznawiamy podróż z książką dla miłośników literatury. Czekamy również na nowych członków do naszego klubu. U nas nic nie kosztuje – trzeba tylko przeczytać książkę (chyba, że akurat nie zainteresuje nas swoją treścią) i o niej porozmawiać w gronie przyjaznych osób. Zapewniamy miłą atmosferę. Najbliższe spotkanie już 28 września o godz. 17:00. Będziemy rozmawiać na temat książki Wiktorii Zender „Strefa cienia”. Książki udostępniamy w czytelni dla dorosłych w godzinach pracy biblioteki.

   Serdecznie zapraszamy.

   Notka o książce: "Strefa cienia. Trzy lata z psychopatą - historia prawdziwa" to debiut prozatorski Wiktorii Zender. Pod tym pseudonimem kryje się jedna z wielu ofiar nadal ściąganego listami gończymi Eugeniusza G., przez polską prasę porównywanego do Kalibabki lub Hannibala Lectera. Autorka była przez kilka lat z nim związana, a gdy zdecydowała się na rozstanie, on bestialsko ją okaleczył. Teraz, po ponad dziesięciu latach postanowiła przerwać milczenie i opowiedzieć o tym, co ją spotkało.

   http://bit.ly/mRGZg8

   Spotkanie jest organizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   bibliotekasepolno
   Czas publikacji:
   czwartek, 01 września 2011 10:10
  • Kurs komputerowy II tura

   kursWznawiamy zapisy na kurs komputerowy (poziom podstawowy) dla osób, które ukończyły ±50. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się do naszej książnicy celem rejestracji. Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki w godz.16:00 - 18:00. Serdecznie zapraszamy. Dodatkowych informacji udzielamy pod nr tel. 52 388 02 20.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   bibliotekasepolno
   Czas publikacji:
   czwartek, 01 września 2011 10:05
 • czwartek, 18 sierpnia 2011
  • Młodzi czytelnicy polecają

   We wakacje warto przenieść się w świat fantazji :)
   Molenda Natalia, Anarion

   anarion

   Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak to jest stracić pamięć, a wraz z nią istotną część swojej osobowości?
   Anarion przekonała się o tym na własnej skórze. Elfka stanęła przed kluczowym wyborem: uciec od przeszłości, którą jej odebrano, czy spróbować ją odzyskać? Nie wiedziała jeszcze, że przeszłość sama odnajduje tych, którzy przed nią uciekają.
   Przybywszy do ludzkiej wioski, Darckastlehill, nieświadomie uruchomiła lawinę wydarzeń mającą porwać ją w zawiłości świata i życia, które zostawiła za sobą. Prosty wybór nagle się skomplikował – to nie była już kwestia tego, czy ucieknie, czy zostanie, ale tego, czy przeżyje i po czyjej stronie stanie w toczącej się wśród elfich wiosek wojnie.

   Prawda jeszcze nigdy nie była tak trudna, a decyzje tak niejednoznaczne. Anarion zostanie zmuszona stawić czoła nie tylko problemom świata, z którego została wyrwana, ale również słabościom swoim i swoich przyjaciół. Pytanie brzmi – które z nich wyjdzie z tego obronną ręką, a które będzie zmuszone się poddać?

   I gdzie, tak naprawdę, leży rozwiązanie zagadki pochodzenia młodej elfki?
   Forsyth Kate, Cygańska Korona Siła Magii
   korona
   Reeve Philip, Kosmiczny Hotel Starcross
   hotel
   Wierzbicki Łukasz, Wyprawa Niesłychana Benedykta i Jana
   wyprawa
   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   bibliotekasepolno
   Czas publikacji:
   czwartek, 18 sierpnia 2011 14:59
  • Widokówka z wakacji

   Uczestnicząc w zajęciach z aparatem fotograficznym dzieci poznawały sztukę fotografowania w różnych warunkach. Po powrocie do biblioteki uczyły się jak obrabiać wcześniej wykonane zdjęcia i jak zrobić swoją własną widokówkę z wakacji.pozdrowienia

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   bibliotekasepolno
   Czas publikacji:
   czwartek, 18 sierpnia 2011 14:30